Aké vložky do turistickej obuvi kúpiť?

Aké vložky do turistickej obuvi kúpiť?

by spravca

Výber vložiek do turistickej obuvi môže pôsobiť ako banálna záležitosť, no opak je pravdou. Nevhodné vložky dokážu znepríjemniť aj ten najkrajší výlet a v horšom prípade viesť k bolestiam nôh a zraneniam. Ako si vybrať správne vložky do turistickej obuvi?

Výber vložiek do topánok – čo treba zvážiť

Podobne ako turistická obuv, aj vložky sú určené pre rôzne aktivity a rôzne typy chodidiel. Prvé, čo musíte zvážiť je typ aktivity. Pre nenáročnú turistiku postačia bežné penové vložky. Do náročnejšieho terénu a na dlhšie túry sú vhodné vložky s anatomickým tvarom a odpružením. Turistické topánky síce odpruženie majú, ale vložka ich vlastnosti ešte zvýši a odľahčí kĺby i celý pohybový aparát.

Nemenej dôležitý je tvar vášho chodidla. Vložky by mali kopírovať tvar chodidla a poskytovať dostatočnú podporu klenby. Ľudia s plochými nohami potrebujú vložky s vyššou časťou v oblasti klenby, naopak ľudia s vysokou klenbou potrebujú vložky s mäkkým došľapom. Komfort pri chôdzi zaistí materiál vložiek. Najčastejšie materiály vložiek sú pena, EVA pena a termoaktívny materiál. Pena je ľahká a priedušná, EVA pena je mäkšia a odpruženejšia, termoaktívny materiál odvádza vlhkosť a zabraňuje množeniu baktérií.

Vložky do turistickej obuvi kupujte presne podľa veľkosti topánok. Vložky musia presne sedieť vo vašej obuvi. Ak sú príliš malé, voľné miesta budú tlačiť a spôsobovať nepohodlie. Ak sú príliš veľké, budú sa v obuvi hýbať a znefunkčnia svoju funkciu. Niekedy príliš veľké vložky z topánok dokonca vypadávajú v pätovej oblasti.

Vložky do turistických topánok – typ vložky

Vložky do topánok sa vyrábajú v rôznom prevedení, ale medzi najviac obľúbené a predávané patria tieto vložky.

  • Penové vložky: Sú najlacnejšie a najľahšie, no neposkytujú veľkú podporu ani odpruženie. Vhodné sú pre nenáročnú turistiku a krátke túry. Ide vlastne o bežné vložky, ktoré môžete vložiť aj do tenisiek alebo vychádzkovej obuvi.
  • Vložky z EVA peny: Sú mäkšie a odpruženejšie ako penové vložky, a preto poskytujú väčšie pohodlie pri chôdzi. Vložky z EVA peny vám postačia pre stredne náročnú turistiku a dlhšie túry.
  • Termoaktívne vložky: Odvádzajú vlhkosť a zabraňujú množeniu baktérií, čím zabraňujú vzniku zápachu a plesní. Vhodné sú do mokrého a chladného prostredia.
  • Ortopedické vložky: Sú vyrobené na mieru a poskytujú maximálnu podporu klenby a chodidla. Vhodné sú pre ľudí s plochými nohami, haluxami a inými deformitami chodidiel. Ak máte akýkoľvek problém s chodidlami alebo ochorenie pohybového charakteru, konzultujte výber topánok i vložiek so svojim lekárom. Pánska a dámska turistická obuv i vložky sa vyrábajú v rôznych prevedeniach s ohľadom na zdravotné vlastnosti.

Záverečné tipy a rady:  Vložky si vyskúšajte v obuvi, v ktorej budete chodiť na túry. Pred kúpou si prečítajte recenzie vložiek. Ak si nie ste istí výberom vložiek, poraďte sa s predavačom v špecializovanom obchode. Okrem vložiek existuje veľa ďalších doplnkov, ktoré vám môžu pomôcť zvýšiť pohodlie vašich nôh v turistickej obuvi, napríklad – gélové podpätníky alebo stielky.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

 

 

You may also like