Starostlivosť a kŕmenie domácich ošípaných

by spravca

Dom na vidieku má veľa výhod. Jednou z nich je možnosť pestovania vlastných plodín a chov zvierat. Práve pri chove zvierat si veľa z vás predstaví prasiatka. Kvalitné mäso, lahodné jaterničky alebo klobásky z domáceho chovu chutia najlepšie. Možno ste si práve kúpili domček a rozmýšľate o jednom či dvoch ošípaných, ktoré by ste si mohli dochovať. Ponúkame vám preto malý návod ako sa o prasiatka starať a kŕmiť ich.

Kupujeme prasiatko

Pri kúpe prasiatka na výkrm si dobre overte chov, z ktorého pochádza. Chovateľ by vám mal vedieť doložiť potvrdenia o očkovaní a starostlivosti. Nezabudnite si od neho zistiť čím bolo prasiatko kŕmené, aby ste mohli na dávky krmiva nadviazať. Prasiatka z chovu bývajú najčastejšie kŕmené zmesami a živiny získavajú od prasnice. Preto aj vy mu musíte zo začiatku podávať odstredené kravské mlieko alebo mliečne náhrady, ktoré kúpite v špecializovaných predajniach. Pri obstaraní prasiatka si vyberajte jedince s hmotnosťou okolo 20 kilogramov. Už na prvý pohľad musí vyzerať silno a zdravo.

Kŕmime prasiatko kŕmnymi zmesami

Domáce ošípané sa porážajú pri hmotnosti okolo 110 kilogramov. Ťažšie ošípané sú už veľmi prerastené tukom. Samozrejme, že k porážke sa dostanete až po vykŕmení. V minulosti ľudia na dedinách kŕmili ošípané hlavne zvyškami zo záhumienkov. Dnes sa dajú zakúpiť kvalitné kŕmne zmesi, ktoré nemusíte ničím dopĺňať. Samozrejme, že v tomto prípade sa vám chovanie prasiatka predraží. Ďalším variantom sú jadrové krmivá t.j. šrot z jačmeňa alebo pšenice, niekedy aj z ovsa. Veľmi dobrou obilninou je kukurica a malé dávky hrachu. Pri takomto vykrmovaní nikdy nezabudnite na to, že prasiatka majú radi teplejšie krmivo, a preto ho zmiešajte s vlažnou vodou. V prípade kŕmnych zmesí budete potrebovať denne množstvo od 1,5 do 3 kilogramov podľa váhy zvieraťa.

Kŕmime prasiatko zvyškami z jedla

Ak máte možnosť chovať ošípané zo zvyškov z kuchyne, iste ušetríte. Kuchynské zvyšky by však nemali byť plesnivé alebo hnilé. Vyhnite sa starému jedlu. Najlepšie sú čerstvé zvyšky maximálne jeden deň staré. Pri tomto type kŕmenia môžete využiť aj zoschnuté pečivo, ktoré zalejete teplou vodou. Pri drobnochove sa často využívajú na kŕmenie odpadové zemiaky, ktoré sa nedajú predať v odchode na konzumáciu pre ľudí. Ak chováte prasa z týchto zemiakov, dávajte si pozor na hnilé kusy. Zemiaky podávajte ošípaným zosilážované alebo čerstvo uvarené. Zosilážované zemiaky sa musia zmiešať s teplou vodou, žihľavou alebo jadrovým krmivom. Raz za čas je potrebné chliev vyčistiť. V tomto prípade môžete prasa vypustiť von a ono sa samo napasie.

Čo všetko vás čaká pri zabíjačke

V deň zabíjačky sa prasa najskôr omráči. Následne sa prevedie vykrvovací vpich, ktorým sa zviera usmrtí. Vykrvením sa zvyšuje kvalita mäsa a krv sa využije na výrobu rôznych zabíjačkových produktov. Po vykrvení sa ošípaná sparí, zbaví sa pokožky a štetín. Nasleduje otvorenie zvieraťa a vybratie orgánov. Vnútornosti je potom treba očistiť a uvariť. Po všetkých týchto procedúrach sa prasa rozreže na požadované kusy. Skúsený mäsiar si s celou zabíjačkou ľahko poradí a vy si budete môcť na konci dňa pochutiť na kvalitných domácich výrobkov z bravčového mäsa.

 

 

 

You may also like