Stavajte s rozumom. Pasívne a nízkoenergetické domy

by spravca

Stavba domu vie byť finančne veľmi vyčerpávajúca a náročná. Iste si želáte, aby sa vám peniaze investované do nehnuteľnosti vrátili v podobe pohody a relaxu s rodinou v krásnom novom prostredí. Môžu sa vám však vrátiť aj finančnou formu. Ako? Pri projektovaní domu sa rozhodnite pre nízkoenergetický alebo pasívny variant.

Nízkoenergetický dom pre každého

V súčasnosti môžeme povedať, že každý nový dom sa stavia ako nízkoenergetický. Príčinou sú smernice Európskej únie pre nové stavby. Tieto smernice vyžadujú, aby mal každý dom energetický štítok. Štítok potvrdzuje nízke prevádzkové náklady novostavby. Záleží len na vašom rozhodnutí, či si vyberiete dom s nízkymi nákladmi na energie, pasívny alebo nulový. Nízkoenergetické domy sa stavajú už nejaký ten rok a vďaka tomu sa technológie výstavby takýchto domov neustále zlepšujú. Moderné domy vám ušetria naozaj nemalé peniaze.

Veď náklady na ich vykurovanie či elektrinu sú až o dve tretiny nižšie. Prvotné investície do stavby sa vám vďaka tomu vrátia nasledujúce roky. Základom je kvalitné zateplenie domu, a to hlavne strechy a obvodových múrov. Nezabudnite ani na materiály použité pri výstavbe a spôsob vetrania v celej budove. Kúrenie by sa malo dať regulovať v jednotlivých miestnostiach podľa potreby majiteľa domu. Samozrejmosťou sú kvalitné niekoľkokomorové plastové alebo hliníkové okná a vstupné dvere. Využiť môžete aj slnečnú energiu a solárne panely, ktoré vám výrazne znížia všetky náklady na bývanie.

Budúcnosť patrí pasívnym domom

Pasívne domy sú nielen nízkonákladové, ale aj ekologické. Pri ich stavaní sa kladie dôraz na funkčnosť. Tá je dôležitejšia ako dizajn a vizuálna stránka domu. Opäť je treba pripomenúť, že si musíte pripraviť viac peňazí, cca. 10 % viac ako pri stavbe klasických domov. Na stavbu pasívneho domu sa využívajú rôzne materiály napr. betón, pálené tehly, hlinené omietky, ale aj slama či drevo. Vďaka týmto materiálom sa nikdy nestráca energia, a preto aj náklady na ňu sú minimálne. Pasívne domy sa stavajú ako komplexná stavba kvôli izolácii a tesneniu. Všetko sa v nich musí dokončiť v čo najkratšom čase, aby do seba zapadli všetky technologické vychytávky a zariadenia. Pri projekte pasívneho domu je nevyhnutnosťou zladenie všetkých detailov na sto percent. Preto aj pozemok musí byť zhotovený na mieru k domu.

Niektoré pasívne domy vedia pri odbornom projekte a kvalifikovanej výstavbe existovať bez vykurovania. Aké sú základné pravidlá pre stavbu pasívneho domu? Okrem kvalitnej  izolácie myslite vopred na južnú orientáciu stavby. Obvodový plášť domu musí byť vzduchotesný. Energeticky úsporné materiály pri oknách a dverách sú samozrejmosťou. Vetranie je potrebné zabezpečiť so spätným získavaním tepla, voda sa čerpá z obnoviteľných zdrojov a všetky spotrebiče sú maximálne úsporné. Na tepelnú spotrebu pasívnych domov dokonca stačí slnečné žiarenie a teplo vyžarované zo spotrebičov. Pasívne a nulové domy celkom iste v budúcnosti vytlačia ostatné typy domov.

 

 

 

You may also like