Ako na renováciu drevených obkladov v exteriéri?

by spravca

Drevo je živý materiál, ktorý si aj napriek svojej pevnosti a spoľahlivosti vyžaduje určitú dávku pozornosti a starostlivosti. Ak sa vám zdá, že drevené exteriérové obklady dostali za posledné roky zabrať od slnka, vetra aj dažďa, pustite sa do ich renovácie. Aký postup by ste mali zvoliť?

Jemné brúsenie

Tatranský profil je nutné najprv jemne obrúsiť a dať tak dole starý lak a farbu. Dajte však pozor, aby ste zbytočne nebrali brúskou z dreva. Zvoľte najjemnejšie brúsne papiere a postupujte veľmi pomaly. Ľahko by ste mohli z pevného a hrubého obkladu spraviť tenké dosky.

Výmena porušených častí

Ak pri brúsení natrafíte na dosky, ktoré buď nahlodal zub času, alebo sa uvoľnili, môžete ich v prvom prípade vymeniť. V tom druhom prípade bude stačiť, ak nahradíte skrutky alebo klince, ktoré ich pevne prichytia na svoje miesto

Morenie

Kefované drevo, ale aj všetky ostatné drevené prvky vo vašej záhrade je potrebné najprv poriadne namoriť. Pri výbere moridla nepozerajte len na cenu, spýtajte sa na referencie produktov a vyberte si odporúčaný typ, ktorý drevo naozaj chráni.

Farba

Ďalšou vrstvou bude samotná farba. Výhodou je, že nemusíte použiť rovnakú farbu ako naposledy. Mali ste smrekový odtieň a teraz by sa vám viac páčil gaštan? Žiadny problém. Pokojne sa pustite aj do exotickejších drevín a odtieňov červenej.

Finálny lak

Ako posledný prichádza na rad samotný lak. Ten by mal byť bezfarebný, a bude chrániť vaše drevo aj vybranú farbu. Vyberajte produkty, ktoré majú vysoký faktor obrany pred UV žiarením a ktoré neprepustia vodu. Použite aj 2-3 nátery po sebe, alebo toľko, koľko odporúča výrobca.