Dokonalá záhrada plná okrasných drevín

by spravca

Menšie i väčšie záhrady vyzerajú bez stromov a drevín neútulne. Niekedy sa majitelia záhrady boja, že výsadbou stromov a kríkov im pribudne veľa práce a starostí. Existujú však okrasné dreviny, ktoré nepotrebujú veľa vašej námahy, aby vykúzlili v záhrade čarokrásne zákutia. Odporúčame vám týchto päť nenáročných okrasných drevín.

Čarovná magnólia

Počas jarných mesiacov apríl a máj vás možno očarila v susedovej záhrade magnólia. Tak prečo si ju nevysadíte aj vy? Magnóliu si môžete vybrať v rôznych kultivaroch a veľkostiach. Na Slovensku máme vcelku studené zimy, a preto sú pre naše končiny vhodné hlavne dva druhy magnólie – Magnolia ashei a Magnolia soulangeana. Magnólia vydrží takmer všetko, nepotrebuje váš čas a napriek tomu vás poteší záplavou kvetov. Po odkvitnutí ružových kvetov sa môžete kochať pohľadom na veľké listy a bohatú zelenú korunu stromu. Počas kvitnutia strom netreba hnojiť a pristrihnutie je nutné iba v prípade suchých a poškodených konárov. Magnólii sa bude dariť hlavne na slnečnom alebo polotienistom mieste.

Farebný drieň

Drieň môže dorásť až do výšky 10 metrov. Kvitne od marca do konca mája a jeho kvety vás zaplavia výbuchom farieb. V hustej korune stromu budú všetci obdivovať biele, ružové i červené kvety. V lete na strome rastú malé plody, ktoré priťahujú vtáky. Môžete ich využiť aj vy na výrobu pálenky drienkovice. Vďaka svojej výške je drieň nielen okrasou, ale poskytuje aj tieň a miesto na oddych. Na jeseň majú listy drieňu červenú farbu, vďaka tomu nebude vaša záhrada vyzerať smutno ani počas jesenných mesiacov. Tak ako magnólia, aj drieň vám bude vďačný za slnečné miesto alebo polotieň. Drieňu sa darí taktiež v chladnejších podhorských oblastiach.

Romantická sakura

Sakura alebo okrasná čerešňa nie je len stromom vhodným do parkov a alejí. Veľmi dobre bude vyzerať aj v záhrade. Je to veľmi romanticky pôsobiaci strom, ktorý kvitne od apríla do mája. Okrem pohľadu na krásne ružové alebo biele kvety vás poteší sviežou jarnou vôňou. Vybrať si môžete i kultivary, ktoré sa hodia do malej záhrady a nerastú do veľkej výšky. Sakury majú radi veľa slnka a priepustnú pôdu. Po odkvitnutí stačí zastrihnúť suché a odumreté konáre. Sakuru môžete sadiť samostatne, ale ešte lepšie bude vyzerať v zoskupení. Vytvoriť zo sakúr sa dá aj celé stromoradie pozdĺž plota alebo chodníka.

Nezvyčajný sumach pálkový

Sumach kvitne od mája do júla žltohnedými a tmavočervenými kvetmi. Ide o krásnu dekoračnú drevinu, ktorá sa hodí do každej štýlovej záhrady. Ak chcete upútať, pomocou sumachu sa vám to iste podarí. Jeho súkvetie má pálkový tvar, od ktorého získala drevina svoj názov. Na jeseň nebudete vedieť kam sa skôr pozrieť. Listy sumachu sa zafarbia všetkými odtieňmi oranžovej, červenej a žltej farby. Sumach je odolný strom, ktorý má rád slnko a priepustnú pôdu. Nevadí mu ani znečistené prostredie alebo sucho či vlhko. Sumach môžete pestovať aj v nádobe na terase. V tomto prípade je potrebné usmerňovať jeho rast pravidelným rezom.

Majestátny céder

Medzi okrasné dreviny patria taktiež mnohé ihličnany. Spomenúť musíme aspoň jeden, a to céder. Céder je veľmi zaujímavý strom, ktorý v dospelosti vytvára korunu netradičného a nepravidelného tvaru. Jeho kolorit pripomína kaskádový vodopád. Menšie kultivary cédru rastú do výšky dvoch metrov, do veľkej záhrady si môžete vybrať druh rastúci až do 20 metrov. Céder je nenáročný na pestovanie. Má však rád slnko a nepremokavú pôdu. Vyhnite sa jeho výsadbe na severnej alebo veternej strane. Strihaním cédru môžete vytvoriť unikátne tvary, ktoré zaujmú každú návštevu.

 

 

 

 

 

You may also like