Na ranči aj na ceste. Štvorkolka nikdy nesklame

Na ranči aj na ceste. Štvorkolka nikdy nesklame

by spravca

Nedávno sme opäť čítali o tom, ako nezodpovední vodiči štvorkoliek ničia lesy. Vzápätí sa objavil článok o havárii štvorkolky, ktorá skončila tragicky. Je na škodu, že vo väčšine prípadov sa z médií dozviete o štvorkolkách len negatívne veci. Tento silný stroj nie je len na zábavu. Využijete ho na ranči, farme alebo pri jazde po diaľnici.

Pre farmárov je ako stvorená

Každá úžitková resp. pracovná štvorkolka má na farme toľko využití, že ich nedokážeme v jednom článku ani popísať. Na trhu sa neustále objavujú nové doplnkové moduly, nástroje a pomôcky ku štvorkolke. Tieto prídavné zariadenia sa jednoducho pripevnia k stroju a urobia za vás kus práce. Je jasné, že tohto pomocníka nenecháte dlho stáť v garáži. Dokonca ani v zime si neoddýchne. Vymeňte kolesá za snežné pásy a v štvorkolke prekonáte aj snežné skútre Lynx. Pomocou pásov zdoláte nielen sneh, ale tiež bahno. Pásy po bahne krásne kĺžu a nerobí im problém ani stúpanie či klesanie. Čo všetko môžete na farme pomocou štvorkolky zvládnuť rýchlo a bez nutnosti kupovania desiatok poľnohospodárskych strojov? V zime na štvorkolku pripevnite radlicu a odhrňte sneh z príjazdových ciest. S navijakom nie je problém zviesť drevo z lesa alebo odpratať popadané konáre. V lete sa štvorkolka zmení na mulčovač, postrekovač alebo kosačku. A čo je možné so štvorkolkou robiť po dobre vykonanej práci? Odpojte od štvorkolky všetky zariadenia a choďte sa poriadne vyblázniť do lesa. Aj pracovná štvorkolka dokáže pekne driftovať.

Na ceste trochu ťažkopádna

Mnohí priaznivci štvorkoliek radi diskutujú o tom, či štvorkolka patrí na diaľnicu. Samozrejme, že homologizované stroje, ktoré vytiahnu rýchlosť nad 80 km/h môžu jazdiť, kde sa im zachce. Druhou vecou je, že jazda na štvorkolke po pevnej ceste je namáhavá. Potrápite sa hlavne v zákrutách a pri prudkom brzdení. Nutné je spomenúť tiež vyššiu spotrebu štvorkolky a to, že ju budete musieť mierne upraviť. Minimom je plexi štít a pneumatiky, ktoré zvládnu tvrdú vozovku. Nezabudnite ani na to, že pri jazde po cestách musíte spĺňať tie isté požiadavky, ktoré sa kladú na automobil. Znamená to nutnosť voziť so sebou povinnú výbavu, byť poistený a vlastniť vodičský preukaz typu B. Na záver môžeme konštatovať, že so správne upravenou štvrokolkou si iste užijete aj dlhšie jazdy po spevnených cestách.

 

You may also like