Štvorkolka nie je motorka a ani automobil

Štvorkolka nie je motorka a ani automobil

by spravca

Už vás nebaví nudná jazda v automobile a túžite po troche adrenalínu? V tom prípade by ste mali začať uvažovať nad kúpou motorky alebo štvorkolky. Oba stroje majú svoje plusy i mínusy, oba odporcov i priaznivcov, s oboma si užijete adrenalín, rýchlu jazdu a vietor vo vlasoch. Avšak štvorkolka vám umožní niečo navyše – viacej zábavy v lesnom teréne počas celého roka.

Štvorkolka nie je motorka

Mnohí laici prirovnávajú štvorkolky k motorkám. Nie je to však absolútne pravda. Štvorkolky majú mnohé spoločné s automobilom. Napríklad aj to, že na jazdu na nich potrebujete vodičský preukaz typu B. Zároveň vám zákon umožňuje so štvorkolkou jazdiť všade tam, kde je možný vjazd osobných vozidiel t.j. aj na diaľnice. Napriek tomu sú športové štvorkolky bližšie svojim vzhľadom k motorkám. Iné je to s úžitkovými modelmi, ktoré sa skôr podobajú na traktor. Vieme, že všetky tieto informácie sú zmätočné, ale podobný zmätok má so štvorkolkami aj legislatíva. Tieto stroje sú skrátka niekde medzi motorkou a automobilom. Pozor by ste si mali dávať pri myšlienke, že ide o hračku. To v žiadnom prípade. Štvorkolka je silný stroj, ktorý dokáže v lesnom teréne riadne driftovať a skákať. So silnejším motorom sa môžete vydať aj na cesty a diaľnice. Klasické športové modely sú určené pre jedného jazdca, ale v súčasnosti sú čoraz populárnejšie side by side štvorkolky pre dvoch ľudí. Napríklad štvorkolky Can-Am sú ako stvorené pre jazdu vo dvojici. Tieto štvorkolky nemajú riadidlá, ale volant, sú širšie a stabilnejšie. Často disponujú ochranným rámom, čím sa zvyšuje ich bezpečnosť pri práci i pri zábave.

So štvorkolkou si zajazdíte aj v zime

Väčšina motorkárov odloží svojho miláčika na konci jesene na zimný spánok. So štvorkolku je to iná káva. Jazdiť s ňou sa dá aj v zime. Najmä úžitkové štvorkolky sú po nasadení snehových pásov takmer neprekonateľné v jazde v závejoch. Dostanete sa s nimi do neprístupného terénu a umožnia vám prácu na poli či v lese za každého počasia. S pásmi môžete jazdiť nielen po snehu, ale aj po blate. Na väčšinu úžitkových štvorkoliek sa dajú pripevniť rôzne doplnkové pracovné nástroje, napríklad radlica na sneh v zime alebo kosačka v lete. Po zložení pomôcok vám poslúžia úžitkové štvorkolky presne tak ako športové, super si s nimi zaskáčete po jamách a výmoľoch. Pozor si však dávajte, kde sa so štvorkolku pohybujete v lese. Chránené územia vám musia byť tabu. Bezproblémovú jazdu zažijete predovšetkým na cvičiskách alebo na horských cestách, samozrejme s povolením majiteľa.