Pripravte sa na nové značenie pneumatík

Pripravte sa na nové značenie pneumatík

by spravca

Už o pár dní sa na trh dostanú pneumatiky s novým označením. Buďte pripravení a nenechajte sa zaskočiť zmenou. Nový bude dizajn etikiet, pribudnú piktogramy a zároveň si budete môcť zistiť všetky informácie o danej pneumatike prostredníctvom QR kódu.

Nové značenie bude prehľadnejšie

Možno nemáte radi novinky a zmeny, ale nové značenie pneumatík bude jednoznačne prehľadnejšie. Zmeny budú platné od mája tohto roku. Všetky značky bez rozdielu, najlacnejšie pneumatiky i pneumatiky na SUV alebo offroad budú obsahovať nové údaje a pribudne aj nový znak. Nové údaje o vlastnostiach pneumatík pribudnú na zimných variantoch pre osobné vozidlá. Budú spotrebiteľa informovať o zábere pneumatiky na zasneženom povrchu a o jej zábere na zľadovatenej vozovke. Od mája budú musieť štítky s informáciami obsahovať aj pneumatiky pre ťažké úžitkové vozidlá. Na nových štítkoch sa zmení štruktúra uvádzania kvality valivého odporu, chovania pneumatiky na mokrej vozovke a o hlučnosti. Zo siedmich kategórií zostane len 5. Napríklad kategória D sa presunie do kategórie E a kategórie F,G do E. Hlučnosť pneumatík sa bude uvádzať v decibeloch i úrovniach od A do C. Všetky údaje vám pomôžu pri kúpe nových pneumatík. Samozrejme, že starostlivosť o ne, kontrola stavu či tlaku, ktorý vám umožní merať snímač tlaku pneumatík, zostane stále prioritou pre bezpečnú jazdu.

QR kód všetko zjednoduchší

Majitelia smartfónov budú mať informácie o pneumatikách ešte dostupnejšie. Všetky štítky musia obsahovať QR kód, ktorý jednoducho naskenujete do mobilu a dozviete sa kompletné informácie o pneumatike. Okrem všetkých údajov o pneumatike sa pomocou QR kódu dozviete i o výrobe modelu, konkrétne o začiatku a konci výroby alebo o výkonnostnej triede pneumatiky. Tieto údaje budú uložené v databáze EU – európskej databáze výrobkov s energetickým označením. Prečítanie QR kódu zvládne väčšina modelov mobilov automaticky po zapnutí kamery. Do niektorých si budete musieť nainštalovať aplikáciu. Samozrejme, že k údajom sa dostanete iba v prípade, že budete pripojení na internet. Možno si poviete, že na čo sú dobré všetky uvedené zmeny. Nové značenie vám umožní vybrať si pneumatiky, ktoré vám ušetria palivo (nižší valivý odpor), budú bezpečnejšie (lepšie brzdné vlastnosti s kratšou brzdnou vzdialenosťou) a zabezpečia vám komfortnejšiu jazdu (nižšia hladina hluku).