Sú lepšie oceľové alebo hliníkové disky?

by spravca

Najnovšie trendy vo výrobe diskov dokážu pritiahnuť pohľad každého šoféra i chodca. Ak ste vsadili na hliníkové disky, zaručene dostane vaše auto punc luxusu a jedinečnosti. Niektorí motoristi však dávajú prednosť diskom oceľovým, ktoré sú nenápadné, ale funkčné. Poznáte výhody a nevýhody oboch typov diskov?

Oceľové disky

Všímate si na behúňoch označenie pneumatík? Tak by ste si mali na diskoch všímať materiál, z ktorého sú vyrobené. Jedným z materiálov používaných na výrobu diskov je oceľ. Oceľové disky sa niekedy označujú aj ako disky plechové. Tieto disky nevynikajú po estetickej stránke, ale ochrannú funkciu plnia dokonale. Nepotrpíte si na dizajnové vychytávky? Plechové disky sú tie pravé pre vaše potreby. Ak sa vám ich vzhľad nepáči, môžete disky z ocele ozdobiť puklicami. Oceľové disky sú veľmi pevné a vďaka tomu im neuškodí ani jazda po nespevnených cestách. Samozrejme, že v tomto prípade myslite na to, že vaše zimné a ani letné pneumatiky nie sú nesmrteľné. Disky jazdu vydržia, ale pneumatiky sa môže poškodiť. Ak by oceľ napriek pevnosti povolila a na diskoch by ste spozorovali poškodenie, disky si viete vymeniť aj sami bez návštevy servisu. Oceľové disky vám však nedávajú možnosť pružnejšieho rozjazdu a ani jazdy z dôvodu vyššej hmotnosti. Na druhej strane sú jediným variantom pre tých šoférov, ktorí sa snažia ušetriť. Na záver treba dodať, že oceľové disky sú funkčné a nenáročnému motoristovi budú iste stačiť.

Hliníkové disky

Pre naozajstným milovníkom dizajnu a sviežej jazdy sú určené hliníkové disky. Zdá sa, že disky sú maličkosťou, ale napriek tomu dokonale zmenia celú vizuálnu stránku vozidla. Disky z hliníka sa vyrábajú v nespočetných prevedeniach nielen štýlom, ale aj farebne. Môžete sa stretnúť s rôznymi vzormi na diskoch a dokonca aj s tyrkysovými či zlatými variantmi. Napriek tomu, že hliníková konštrukcia diskov je pevná, nie je odolná voči puknutiu. Následne je nutné navštíviť servis, pretože ALU disky nedokážete vymeniť sami. Hliníku škodia taktiež zimné cesty posypané soľou. Dôležité je hliníkový povrch v zime chrániť používaním špeciálnych ochranných prípravkov. V opačnom prípade dochádza ku galvanickej korózii. Hliníkovým diskom oproti oceľovým nevadí vlhkosť. Okrem soli si musíte v zime dávať pozor aj na zhoršenú kontrolu nad kolesami. Poteší vás však znížená spotreba a pomalšie opotrebenie závesných častí. Tieto benefity sú výsledkom ľahšej konštrukcie. Za disky z hliníka si síce priplatíte, ale získate neprehliadnuteľnú ozdobu kolies.

 

 

 

You may also like