Čo je to nízkoenergetický dom

Čo je to nízkoenergetický dom

by spravca

Energie a náklady na bývanie vo väčších domoch uberú podľa štatistík až štvrtinu z rodinného rozpočtu. Výdavky je možné o polovicu znížiť v prípade nízkoenergetických domov. Ak sa práve chystáte stavať dom, odporúčame vám investovať práve do nízkoenergetickej stavby. Aké parametre musí spĺňať nízkoenergetický dom?

Čo znamená pojem nízkoenergetický dom

Nízkoenergetický dom je základom pre ekologické, ekonomické a zdravé bývanie. Často skloňované zelené domácnosti v nízkoenergetických domoch nielenže šetria životné prostredie, ale šetria taktiež vaše financie. Pri projektovaní nízkoenergetického domu sa prihliada hlavne na to, aby boli maximálne eliminované tepelné straty. Znamená to, že všetky postupy pri výstavbe domu podliehajú požiadavkám na šetrenie v budúcnosti využívaných energií. Základným parametrom nízkoenergetických domov je ročná spotreba tepla do 50 kWh/m2. Takáto spotreba je dosiahnutá spojením inovatívnych technológií a použitých materiálov s využitím energie z prírody.

Hlavné predpoklady pre nízkoenergetický dom

Poďme sa bližšie pozrieť na zúbok nízkoenergetických domov. Aké sú ich hlavné znaky a predpoklady eliminácie spotreby energie?

Dispozične vhodný pozemok

Pozemok postavený v zalesnenej oblasti alebo na veternom kopci nie je pre výstavbu energeticky nenáročného domu ten pravý. Naopak slnečný pozemok s veternými bariérami pomáha stavbe energie šetriť.

Orientácia stavby

Všetky veľkoformátové okná a väčšie sklené plochy majú nízkoenergetické domy orientované na juh a juhozápad. V tesnom okolí domu sa nesmú nachádzať iné stavby.

Tvar stavby

K využitiu slnečnej energie prispievajú strechy s nízkym sklonom, na ktorých sú nainštalované solárne panely. Nízkoenergetický dom má jednoduchý tvar s minimom výklenkov a dve poschodia.

Materiály a technológie

Všetky materiály využité na výstavbu nízkoenergetického domu spĺňajú požiadavky na tepelno-izolačné vlastnosti. Dodatočná izolácia je inštalovaná vo všetkých priestoroch zvonku i zvnútra. Zvláštny dôraz sa kladie na vyplnenie tepelných mostov v kútoch stavby. Vetranie i kúrenie je riešené pomocou tepelného čerpadla.

 

You may also like