3 zásadné rady pri používaní snehových reťazí

3 zásadné rady pri používaní snehových reťazí

by spravca

Prvé mrazy sú za nami, čo je neklamným znakom, že sa o pár dní objaví tiež sneh. V nížinách sa snehovej nádielky obávať asi nemusíme, ale ak sa vyberiete do hôr, majte v kufri auta pripravené snehové reťaze. Možno ste ich ešte nikdy nepotrebovali, a preto sa vám zídu tri zásadné rady, ktoré pri ich používaní musíte dodržiavať.

Rada č. 1 – snehové reťaze a povinnosť ich používania

Snehové reťaze nie sú v horách povinné. Povinnosť ich inštalácie začína až od úseku, ktorý je označený dopravnou značku C14. Táto značka sa volá Použiť protisklzové reťaze. Znamená to, že ak sa dostanete do hôr do zasneženého úseku a uvidíte túto značku, tak vám povinnosť montáže snehových reťazí vzniká. Samozrejme, že za ich nenasadenie vám hrozí pokuta. Navyše vám garantujeme, že poriadne klzký kopec alebo neodhrnuté horské priesmyky by ste bez reťazí neprešli. Zostať stáť zaviaty na krajnici nie je v horách nič príjemné. Majte preto snehové reťaze pripravené a hlavne ovládajte techniku ich inštalácie (čo môže byť prvýkrát problém aj pre technicky zdatného šoféra).

Rada č. 2 – snehové reťaze a ich veľkosť

Snehové reťaze kupujte zásadne podľa veľkosti resp. priemeru pneumatík. Pozrite si označenie, ktoré zimné pneumatiky majú vyrazené na bočnici a podľa tohto údaju kúpte aj snehové reťaze. V opačnom prípade by reťaze na pneumatikách dobre nesedeli, kĺzali by a v horšom prípade poškodili behúne. Veľkosť reťazí nie je jediné, čo by ste mali pri kúpe overiť. Zmerajte si priestor medzi dezénom a podbehom vozidla. Predovšetkým športové vozidlá majú tento priestor veľmi úzky a po nasadení reťazí môže prísť k poškodeniu karosérie. Z tohto dôvodu si overte aj hrúbku reťazí. Ak potrebujete snehové reťaze len ako istenie a do hôr nejazdíte často, odporúčame kúpiť textilné snehové reťaze. Sú veľmi flexibilné, takže sadnú na kolesá dokonale a obávať sa nemusíte zničenia karosérie alebo pneumatík.

Rada č. 3 – snehové reťaze a jazda

Snehové reťaze sa v zasneženom území montujú na hnaciu nápravu automobilu. Dobre si všimnite slovné spojenie v zasneženom území. Ihneď ako zbadáte asfalt, reťaze musíte z kolies zložiť. Toto pravidlo je veľmi únavné hlavne na miestach, kde je sneh odfúkaný alebo čiastočne odhrnutý. Asfalt je nebezpečný pre reťaze samotné a tiež pre pneumatiky. Problematikou jazdy po asfalte sa zaoberali testy pneumatík a závery vravia jednoznačne, že jazda po asfalte môže byť pre pneumatiky a reťaze devastačná. Pozor si dávajte na štýl jazdy. S reťazami nesmiete jazdiť rýchlejšie ako 50 km/h. V niektorých vozidlách budete musieť deaktivovať elektronických asistentov a kontrolu trakcie.

 

 

You may also like