Čo vás môže prekvapiť pri prvom použití snehových reťazí

Čo vás môže prekvapiť pri prvom použití snehových reťazí

by spravca

Mať snehové reťaze v kufri vozidla nie je zbytočné v zime a dokonca ani v lete. Lenže mať ich v kufri a použiť sú dve rozdielne veci. Po zakúpení snehových reťazí by ste mali ihneď vyskúšať, ako sa s nimi manipuluje. Inštalácia snehových reťazí a následná jazda s nim robia problémy aj skúseným šoférom. Čo všetko vás pri prvom použití snehových reťazí prekvapí?

Použitie

Používanie snehových reťazí je dané zákonom a v niektorých prípadoch zdravým rozumom. Nie je to tak, že by ste snehové reťaze museli striktne používať len tam, kde to prikazuje zákon. Ohľadom zákona je situácia jasná. Snehové reťaze sa používajú na zasneženej alebo ľadovej vozovke na miestach vyznačených dopravnou značkou Použiť protisklzové reťaze.

Nielen na vyznačených úsekoch ciest je možné reťaze použiť. Kovové alebo textilné snehové reťaze používajte podľa potreby a uváženia. Ak sa vám zdá cesta za mestom neprejazdná, nasaďte ich na hnaciu nápravu. Ak ste zapadli na parkovisku, použite snehové reťaze. Ak sa chystáte na poľovačku, pribaľte reťaze do kufra a použite ich v bahne.

Nasádzanie

Lacnejšie kovové reťaze sa upínajú pomocou kladiek alebo háčikov. Prvá inštalácia reťazí robí problémy takmer každému šoférovi. Samotní výrobcovia reťazí  a testy pneumatík odporúčajú ich prvú montáž realizovať v pokoji v garáži. Môže sa stať, že v stresovej situácii pod vplyvom tiesne nedokážete snehové reťaze ani za nič inštalovať. Preto je lepšie kúpiť reťaze s automatickým mechanizmom upínania. Druhou možnosťou sú textilné reťaze, ktoré len navlečiete na kolesá a oni sa samé vycentrujú.

Veľkosť

Zimné a letné pneumatiky sa predávajú podľa veľkosti. Snehové reťaze kupujte podľa rozmerov pneumatík. Príliš veľké reťaze by z kolies padali a príliš malé by mohli zničiť behúň alebo hliníkové disky. Kovové reťaze sa vyrábajú a predávajú vo všetkých veľkostiach. Zoženiete reťaze pre SUV, ale tiež dodávky, autobusy a traktory.

Podbeh

Niektoré športové vozidlá majú priestor pod podbehom veľmi úzky. Musia zvoliť snehové reťaze s užšími okami. Overte si, ktorý typ reťazí je vhodný pre váš automobil a neriskujte zničenie karosérie. Zničenie zaručene nehrozí, keď budete používať textilné reťaze.

Jazda

Posledné, čo vás po inštalácii snehových reťazí prekvapí je jazda samotná. Je zrejmé, že s reťazami sa jazdí zložitejšie. Dôležitá je opatrnosť, rýchlosť maximálne 50 km/h a zakázané je prudké brzdenie. Napriek šetrnej jazde sa niektoré vozidlá zbláznia a ich elektronika začne vyhadzovať chybné hlásenia.

 

 

 

You may also like