5 tipov, ako si zariadiť domácnosť pre efektívny home office

5 tipov, ako si zariadiť domácnosť pre efektívny home office

by spravca

Práca z domu je benefitom, ktorí mnohí zamestnanci u zamestnávateľov vyhľadávajú, avšak nie všetci si uvedomujú aj zodpovednosť, ktorá s tým súvisí. Pre prácu z domu by ste mali mať vhodný priestor, v ktorom sa budete cítiť dobre, budete produktívny a zároveň nebude škodiť vašej chrbtici ani očiam. Ako na to?

Čo je to home office?

Následkom pandémie sa už s pojmom home office stretol takmer každý, dokonca aj tí, ktorí si ho z dôvodu povahy práce vyskúšať nemôžu. Pod pojmom home office si môžete jednoducho predstaviť situáciu, kedy zamestnanec vykonáva svoje pracovné činnosti z domu, prípadne z iného miesta, na ktorom sa nachádza, s vedomím zamestnávateľa.

Každý, kto pracuje z domu, potrebuje na prácu vhodné miesto. Mali by ste preto vedieť, ako si zariadiť domácu kanceláriu pre efektívny home office.

Domácka práca, telepráca, home office

Podľa Zákonníku práce je možné vykonávať prácu z domu v rámci troch základných foriem. V praxi pritom ide o jediné legálne spôsoby, v rámci ktorých môže zamestnanec vykonávať pracovné povinnosti z domu.

Zákonník práce upravuje domácku prácu, teleprácu a umožňuje zamestnancom aj príležitostnú prácu z domácnosti, pre ktorú sa bežne používa anglický termín „home office“. Tento pojem však nemá legálnu definíciu v Zákonníku práce.

Práca, ktorá by mohla byť vykonávaná na pracovisku zamestnávateľa, ale vykonáva sa pravidelne v rozsahu ustanoveného týždenného pracovného času alebo jeho časti z domácnosti, môže byť domácku prácou alebo teleprácou. Telepráca je charakteristická tým, že sa vykonáva s použitím informačných technológií.

Ak zamestnanec pracuje z domu iba príležitostne počas mimoriadnych situácií a nemá domácku prácu ukotvenú aj v pracovnej zmluve, je nutné stanoviť podmienky práce na „home office“ napríklad internou smernicou spoločnosti.

Zariadenie domácnosti na prácu z domu

Aby bola práca z domu dostatočne efektívna, je dôležité mať vhodné pracovné prostredie.

1.   Sedenie

Vhodné kancelárske kreslo je potrebné pre každého, kto pracuje za počítačom. Prácu z domu za počítačom nie je v žiadnom prípade vhodné vykonávať z postele alebo na gauči. Správne zvolená kancelárska stolička prispeje nielen k správnemu držaniu tela, zníženiu bolesti chrbta a krčnej chrbtice, ale do istej miery aj k zvýšeniu efektivity práce. Pri výbere je dôležité zohľadniť nosnosť stoličky, rozmery, ergonómiu a pohodlie, konštrukciu, opierky chrbta aj rúk a dĺžku sedenia.

Ergonómia

Vhodná stolička by sa mala prispôsobiť vašej výške a hmotnosti. Nastaviteľná výška a hĺbka sedadla má výrazný vplyv na oporu nôh. Správna výška kancelárskej stoličky je taká, keď máte celé chodidlá opreté o zem a váš spodný chrbát je opretý o opierku chrbta. Dostatok miesta by mal byť aj medzi sedadlom a zadnou časťou kolien. Nastavením správnej hĺbky sedadla teda zaistíte lepšiu cirkuláciu krvi do vašich nôh.

Opierka chrbta by mala byť nastavená tak, aby ideálne vyhovovala spodnej časti vášho chrbta. Sedadlo by malo byť naklonené mierne dopredu. Tým budú vaše bedrá trošku vyššie ako vaše kolená, zatiaľ čo vaše chodidlá budú opreté o zem. Správne nastavenie vo vertikálnom aj bočnom smere uľavuje rukám a svalom na krku a ramenách.

TIP: Aj práca z domu má svoje riziká. Pri sedavej práci si dávajte pozor na zdravé sedenie.

2.   Osvetlenie

Dostatočné osvetlenie by malo byť top položkou v zozname vašich priorít. Svetlo výrazne vplýva na vašu náladu ale aj produktivitu a pozornosť. Pri plánovaní osvetlenia by prvou voľbou malo byť prirodzené svetlo. Pracovný stôl by mal byť v blízkosti okna, aby ste mali dostatok prirodzeného svetla na prácu. Ak je však vonku zamračené alebo tma, bude potrebné osvetlenie v miestnosti posilniť umelým svetlom.

Veľké svetlo

V každom prípade, by ste mali mať rozsvietené aj jedno veľké stropné svetlo, aj keď nemusí byť intenzívne. Ak by ste mali rozsvietenú len malú lampičku v tmavej miestnosti, čoskoro by vás začali bolieť oči a prišla by na vás únava. Veľké svetlo by malo priestor osvetľovať rovnomerne.

Na prácu je vhodnejšia skôr biela až denná farba svetla, ktorá je často používaná v administratívnych budovách, či kanceláriách a má pozitívny vplyv na aktivitu, produktivitu a sústredenie.

Stolná lampa

Na stole by ste mali mať aj kvalitnú kancelársku stolnú lampu. Tá by mala byť nastaviteľná a ohybná, aby ste svietenie s ňou mohli regulovať presne tak, ako potrebujete. Lampa by mala byť umiestnená tak, aby sa jej svetlo neodrážalo od monitoru počítača. Umiestnenie treba prispôsobiť aj polohe okien avšak základné pravidlo pri umiestňovaní lampy ak píšete je, že: pravákom by mala svietiť lampa z ľavej strany a ľavákom z pravej.

3.   Písací stôl

Pri výbere vhodného pracovného stolu záleží aj na tom, či ho budete na prácu z domu využívať denne alebo len príležitostne. Zohľadniť by ste mali aj množstvo vecí, ktoré budete k práci potrebovať. Ak pracujete výhradne na počítači postačí aj menší stôl, v prípade, že pri práci využívate viac vecí, môžete sa poobzerať po rohovom stole, ktorý vám dá dostatok miesta aj na prácu s dokumentmi.

4.   Rastliny

Štúdie dokazujú, že prítomnosť rastlín vo vašom pracovnom priestore môže pomôcť s produktivitou a kreativitou. Podľa štúdie z roku 2004 študenti, ktorí boli umiestnení v priestore s rastlinami podávali lepšie výsledky pri tvorbe slovných asociácií. V štúdií sa ďalej spomína, že je potrebné vyberať rastliny, ktoré sa vám vizuálne páčia.

TIP: Pre lepšie sústredenie pri práci vyskúšajte akustické protihlukové dvere.

Ďalšia 10 ročná štúdia tímu Dr. Chrisa Knighta a psychológov z Exeterskej univerzity odhalila prínos izbových rastlín na zdravie zamestnancov a ich produktivitu práce. Štúdia ukázala, že prítomnosť živých rastlín zvýšila produktivitu a koncentráciu o 15 %.

5.   Farby

Farby ovplyvňujú nielen náladu ale aj produktivitu, kreativitu a celkovú pohodu. Výskum z fakulty environmentálnej psychológie Lundskej univerzity vo Švédsku ukázal, že najvhodnejšia farba do pracovného prostredia je modrá. Na respondentov mala ukľudňujúci efekt a je vhodná do kreatívnych a náročných prostredí, ktoré vyžadujú vysoké pracovné tempo.

Natália Várošová, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

You may also like