Turistická obuv - chodidlá ako v raji

Turistická obuv – chodidlá ako v raji

by spravca

Turistické topánky sú pre chodidlá rajom. Dlhé túry a náročný terén vyžadujú, aby boli topánky do hôr vyrobené s ohľadom na funkčnosť a pohodlie. Turistická obuv patrí k základnej výbave na bežné prechádzky v lese i na náročné výstupy. Ako  turistické topánky vybrať?

Ako vyberať turistickú obuv

Turistickú obuv vyberajte podľa týchto základných parametrov: veľkosť, materiál, strih a tuhosť podošvy.

Veľkosť

Turistické topánky si skúšajte na ponožky, ktoré nosíte na túry. Skúšanie veľkosti je lepšie zrealizovať v popoludňajších hodinách, kedy je chodidlo mierne opuchnuté. Ak kupujete obuv z internetu, riaďte sa veľkostnými tabuľkami daného predajcu. Vyberte si taký e-shop, ktorý umožňuje bezplatnú výmenu v prípade, že vám veľkosť nesadne.

Materiál

Pre skutočných trekerov, ktorí sa túram venujú pravidelne, neprichádza do úvahy iný materiál obuvi ako koža. Koža je pevná, odolná a vydrží roky. S koženými topánkami sa môžete vybrať na náročné túry a niekoľkodenné výlety.

Syntetické materiály síce nevydržia toľko ako koža, ale dobre sadnú na nohu a sú veľmi ľahké. Na kratšie výlety do hôr vám budú stačiť. Pozor na to, aby pod textilný vrch topánky bola všitá membrána. Membrána zaručí, že sa textil nepremočí po prvých kvapkách dažďa.

Rozumným kompromisom medzi cenou a kvalitou je pánska a dámska turistická obuv vyrobená z kombinovaných materiálov. Ide o textil, ktorý je na správnych miestach vystužený kožou.

Strih

Strih topánok je nutné prispôsobiť terénu, v ktorom sa pohybujete. Rovné turistické chodníčky nie sú záťažou pre členky, takže vám bude stačiť obuv nižšieho strihu po členky. Nízke topánky sú komfortné a dynamické, uprednostňujú ich turisti venujúci sa rýchlej chôdzi. Turistické topánky, ktoré prekrývajú členky sú perfektnou voľbou, ak máte radi výstupy. Ak sa chystáte na naozaj náročný výstup s plným batohom, voľte čo najvyšší strih. Ďakovať vám budú nielen členky, ale tiež lýtka. Opora vysokého strihu je na nezaplatenie.

Podošva

Podošva turistickej topánky je protišmyková. Vyrába sa s rôznou tuhosťou s ohľadom na podložie a terén. Mäkšie podošvy odporúčame pre bežného turistu. Tvrdá podošva je potrebná v prípade, že idete zdolať vysokohorský terén a budete chodiť po skalách či dokonca ľade.

Prečo je turistická obuv tak dôležitá

Turistická obuv je dôležitá kvôli vašej bezpečnosti a pohodliu pri dlhšom chodení. V obuvi do hôr sa nemusíte obávať pošmyknutia, vyvrtnutia členku, premoknutia topánok, spotených nôh, otlakov a rýchlej únavy chodidiel.

 

 

You may also like