Ako vybrať snehové reťaze do hôr

Ako vybrať snehové reťaze do hôr

by spravca

Snehových reťazí existuje niekoľko druhov. Niektoré z nich sú určené na časté jazdenie v horách a iné slúžia len ako prvá pomoc v nečakaných zimných podmienkach na cestách. V prípade, že jazdíte v horách v zime často, musíte sa na reťaze stopercentne spoľahnúť. Ako vybrať snehové reťaze, ktoré vás nezradia ani v najhlbšom snehu?

Textilné reťaze pre prípad núdze a za mestom

Začneme textilnými reťazami, ktoré nie v každej krajine schvaľujú zákony. Preto si pred každou cestou do zahraničia overte či vám textilné reťaze budú stačiť. Istotu v EU budete mať s reťazami AutoSock, ktoré získali certifikáciu pre celú úniu. Všímajte si nielen označenie pneumatík, ale tiež reťazí. Textilné snehové reťaze vôbec nie sú zlý nápad. Podľa testov v niektorých situáciách  pomôžu viac ako kovové. Ako je to možné?

Textilné snehové reťaze sú vyrobené zo špeciálnej textílie, ktorej povrch sa pri styku s vlhkosťou zmení na drapľavý materiál. Znamená to, že textília veľmi dobre priľne k ľadu a zvýši trakciu kolies. Samozrejme, že v závejoch to až tak ružové nie je, ale v núdzovej situácii textilné reťaze pomôžu. Odporúčame ich motoristom, ktorí nejazdia do hôr často, ale často sa ocitnú za mestom na zaviatych cestách.

Kovové reťaze zdolajú záveje i klzisko

Ak chcete mať istotu, že v kufri vozidla ležia naozaj účinné reťaze, kúpte oceľové. Kovové snehové reťaze sú schválené po celom svete. Existuje ich niekoľko variantov ako sú reťaze na SUV, autobusy, kamióny či stavebnú techniku. Vďaka vysokej účinnosti sa dajú použiť v snehu, na ľade, na piesku, v bahne alebo pri prejazde štrkovou cestou. Ani u kovových reťazí nenechávajte výber na náhodu. Predávajú sa tri modely kovových reťazí s rôznou účinnosťou.

Ukazovateľom kvality, účinnosti a životnosti kovových reťazí je ich cena. Najmenej vám z peňaženky ubudne, keď kúpite oceľové reťaze so stopou v tvare rebríka. Pokrývajú len časť pneumatiky, a preto nie sú až tak účinné. V menších závejoch však pomôžu. Čo vás sklame, bude ich montáž. Zapínanie na háčiky potrápi aj zručných ľudí.

Keď chcete mať po ruke dobrého pomocníka do snehu, kúpte reťaze so šikmou stopou alebo kovové reťaze v tvare písmen H a X. Reťaze so stopou v tvare H a X sú zlatou strednou cestou v pomere účinnosť a cena. Rýchlejšie sa inštalujú ako rebríkové a v snehu poskytujú potrebnú trakciu. Šikmá stopa reťazí pokrýva takmer celý behúň. Vďaka tomu sú kovové reťaze so šikmou stopou maximálne účinne vo všetkých zimných podmienkach na cestách. V prípade, že nie ste príliš manuálne zdatní, investujte do reťazí so systémom automatického upínania. Kovové reťaze pri jazde vplývajú na elektroniku, takže chybové hlásenie môže podávať snímač tlaku pneumatík a iné senzory.

 

 

 

You may also like