Počuli ste už o štítkoch na pneumatikách?

by spravca

O štítkoch na pneumatikách ste už možno počuli, no aj napriek tomu, že je to v poslednej dobe celkom aktuálna téma, mnohí motoristi ani len nevedia, o čo ide a ako ich dokážu prečítať.

Obsahujú dôležité informácie

Označenie pneumatík v podobe štítkov je čoraz rozšírenejšou témou a to nielen u odbornej, ale aj laickej verejnosti. Všetky pneumatiky predávané v Európskej únii totiž musia byť od novembra 2012 označené týmito štítkami, o čom nie každý majiteľ vozidla vie. Ich cieľom je priniesť spotrebiteľom prehľadné informácie o pneumatikách a to najmä z hľadiska výkonnosti, spotreby paliva, koeficiente priľnavosti, vonkajšej hlučnosti a o brzdení. Kým zimné či letné pneumatiky tieto informácie neobsahovali, bolo ich zisťovanie zložitejšie, ako je tomu dnes. Hoci nie každý toto označovanie aj reálne študuje, nejde o žiadny zložitý proces. Ešte predtým, ako sa do toho pustíte, je dobré pozrieť si nejaký materiál, na základe ktorého pochopíte všetkým údajom uvedeným na štítku.

Ako čítať údaje?

Priľnavosť na mokrom povrchu je charakterizovaná stupnicou od A do G a ide konkrétne o ukazovateľ, ktorý definuje brzdnú dráhu pneumatík na mokrom povrchu. Ak nájdete na štítku písmeno A, tak ide o najkratšiu možnú brzdnú dráhu a teda najlepšie hodnotenie. Naopak, písmeno F označuje najdlhšiu dráhu. Rozdiel medzi nimi je v praxi 18 metrov.

Ak vám záleží na hlučnosti pneumatík, je tiež dobré sledovať ich označenie. Nájdete tam aj údaj v decibeloch, ktorý definuje vonkajšiu hlučnosť. Čím hlučnejšie sú gumy, tým viac čiernych vĺn na štítku nájdete. Treba ale povedať, že ani tie najhlučnejšie pneumatiky neprekračujú platnú normu a preto si netreba predstavovať hlučnosť ako pri traktore. Tichosť pri jazde je ale nielen komfortná, ale aj šetrná k životnému prostrediu. Pri výbere pneumatík je preto dobré sledovať aj tento údaj, ktorým dokážete znížiť poškodzovanie prírody.

Ak chcete vedieť, ktoré pneumatiky sú momentálne tie najkvalitnejšie a majú najlepšie jazdné vlastnosti, pri výbere vám napovedia nielen štítky, ale aj test pneumatík. Netreba zabúdať, že ten sa pravidelne aktualizuje a treba sledovať najnovšie výsledky. Pokojne sa na ne môžete spoľahnúť, pretože test robí renomovaná spoločnosť, ktorá je nezávislá a nepotrebuje spotrebiteľov zavádzať.

You may also like