BARF strava pre vaše šteňa dodá vášmu psovi všetky potrebné vitamíny a minerály

by spravca

Máte doma malé šteniatko alebo mačiatko? V tom prípade by ste si mali naštudovať základy stravovania, ktorými predídete rôznym zdravotným problémom. Najlepším spôsobom je barfovanie, na ktoré si pes zvykne hneď od začiatku.

Ak ste o barfovaní ešte nepočuli

Ak ste pojem barfovanie ešte nikdy nepočuli, nič sa nedeje. Ešte máte stále dostatok času na to, aby ste presne zistili, čo to je a ako barf stravu používať. Vo všeobecnosti ide o ten najideálnejší a najlepší spôsob stravovania domácich miláčikov, ktorý je založený na surovej strave. Možno sa to niekomu bude zdať odporné, no psy a mačky sú zvieratá, ktoré vedia prežiť v prírode bez ľudskej pomoci, kedy sú odkázané len na to, čo si samé ulovia.

Hoci si na stravu z obchodov v podobe granúl a konzerv zvykli, nie je to to najlepšie, čo im môžeme dopriať. Najviac vitamínov, živín a látok potrebných pre vývoj dostanú priamo zo surovej stravy, ktorá nie je nijako spracovaná. Samozrejme, pod pojmom barf strava si nemusíme predstaviť len mäso pre psa, ale aj rôzne druhy príloh, ako napríklad ryžu, cestoviny, zeleninu a ovocie. Niekomu sa to môže zdať ako prežitok, no samotné barfovanie má svoj potenciál aj zo zdravotného hľadiska. Rôzne pridané látky v granulách u mnohých psov a mačiek spôsobujú zdravotné problémy, ktoré môžu byť menej, ale aj viac vážne. Ak ste majiteľom psa alebo mačky, ktorý má často rôzne nevysvetliteľné problémy s tráviacim traktom, kožou alebo iné, mali by ste barfovanie určite vyskúšať.

Čo všetko dať do misky?

Ako sme už spomínali, krmivo pre psov v prípade barfovania je veľmi pestré a dá sa jednoducho kombinovať.  Do misky im môžeme dať kuracie, králičie, jahňacie, teľacie, morčacie, ale aj iné druhy mäsa podľa toho, ktoré mu najviac chutí. Odporúča sa ale druhy mäsa striedať a to nielen kvôli živinám, ale aj množstvu tuku v mäse. Pokojne mäso doplňte aj o vnútornosti, ktoré v prípade dospelého psa môžu tvoriť až 50% celej dávky. Najlepším riešením je podávať mäso premrazené aspoň po dobu 48 hodín, kedy sa v ňom zničia baktérie a parazity. Vnútornosti je dobré dávkovať pomaly tak, aby si na ne zviera zvyklo. Ak máte doma milovníka kostí, aj tie mu môžete do misky prihodiť. Vždy musia byť ale surové a v žiadnom prípade nie tepelne upravené, pretože by mu mohli veľmi výrazne ublížiť. Ako prílohu je možné použiť rôznu zeleninu, ovocie, alebo obilniny. Určite sa vyhnite cibuli, cesnaku, surovým zemiakom, avokádu a zeleným paradajkám. Opatrný treba byť aj pri hrozne a strukovinách, no okrem nich môžete do misky pridať naozaj hocičo.

You may also like