Najčastejšie chyby pri kúpe pneumatík

Najčastejšie chyby pri kúpe pneumatík

by spravca

Niekedy aj najskúsenejší šofér má problémy pri riešení technických vecí okolo vozidla. Nákup súčiastok, doplnkov alebo nových pneumatík dokáže potrápiť nejedného majiteľa vozidla. Preto vám iste pomôže náš malý návod, pomocou ktorého sa vyhnete chybám pri výbere a kúpe nových pneumatík.

Vedieť čítať v technickom preukaze sa oplatí

Preštudovali ste si podrobne veľký technický preukaz vášho vozidla? Ak nie, tak si ho rýchlo zoberte do rúk a zistíte, že v preukaze nájdete informácie o tom, ktorý rozmer pneumatík je kompatibilný s vašim automobilom. Kupovať pneumatiky nie je to isté, ako kupovať hliníkové disky alebo poťahy na sedačky. Rozmery pneumatík musia presne sedieť s vašim typom kolies. Označenie pneumatík by malo plne konsolidovať s rozmerom uvedeným v technickom preukaze. Okrem označenia veľkosti pneumatík sa sústreďte aj na index nosnosti vozidla. Nikdy si nesmiete kúpiť pneumatiky, ktoré by mali nižší index nosnosti než je uvedené vo veľkom technickom preukaze. Čo sa stane, keď sa pomýlite a zaobstaráte si pneumatiky s nižším indexom nosnosti? Prídete o peniaze, pretože takéto pneumatiky sa veľmi rýchlo opotrebujú. Podobne je to i s indexom rýchlosti. Ak milujete rýchlu jazdu, preferujte pneumatiky s čo najvyšším rýchlostným indexom.

Šetrite, ale nie na pneumatikách

Niektoré šoféri sa snažia ušetriť a kupujú si pneumatiky z druhej ruky. Takýto nákup odporúčame len vodičom, ktorí majú vo svete pneumatík prehľad a vedia odhaliť prípadné skryté nedostatky. Nikdy sa nespoliehajte len na fotografie zverejnené na stránkach bazára. Používané pneumatiky je potrebné pred kúpou vidieť a detailne ich vizuálne skontrolovať. Okrem kúpy ojazdených pneumatík vyberajú často šoféri podľa ceny a nie podľa kvality. Niektoré zimné a letné pneumatiky s nižšou cenou môžu byť značne kvalitné, ale je potrebné si overiť výsledky testov týchto pneumatík. Z uvedeného dôvodu vám neodporúčame kupovať pneumatiky neznámych značiek, ktoré najčastejšie pochádzajú z Číny. Takéto pneumatiky sa rýchlo opotrebujú a zároveň nespĺňajú bezpečnostné normy. Naopak kvalitné gumy by vám mali vydržať aj 5 rokov. Spomenúť musíme tiež nákup celoročných pneumatík. Pri vidine ušetrených peňazí za dve sady gúm často siahnu šoféri po celoročných variantoch. Celoročné pneumatiky sa však opotrebúvajú podobne rýchlo ako čínske. Navyše nikdy nedosiahnu jazdné vlastnosti sezónnych pneumatík.

 

 

 

You may also like